Charakterystyka systemów operacyjnych zastosowanych w telefonach komórkowych

Do najpopularniejszych systemów operacyjnych stosowanych w telefonach komórkowych możemy zaliczyć:
Android
Symbian
iPhone OS
Microsoft Windows Mobile
Android jest systemem, coraz powszechniej stosowanym w telefonach komórkowych. Oprócz nich stosowany może być także w innych urządzeniach, typu tablety PC, notebooki. System ten rozwijany jest przez firmę Google i oparty na jądrze Linuxa.
Co chwile powstają nowe aplikację dostępne w Android Markecie, które poszerzają funkcjonalność urządzeń, pracujących pod tym systemem. Pierwsze telefony, prototypy pracujące, w tym systemie zostały zaprezentowane w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, pierwszy telefon z Androidem, wprowadzono do sprzedaży w lutym 2009 roku.
Symbian to nazwa otwartego systemu operacyjnego stosowanego w telefonach komórkowych. Obsługuje również, dołączone do niego biblioteki, oraz rozwiązań interfejsu użytkownika, oraz specyficznych programów narzędziowych, wyprodukowanych przez konsorcjum, w skład którego wchodzą najwięksi producenci telefonów komórkowych na świecie.
Iphone OS, funkcjonuje pod nowszą nazwą iOS. Jest to system operacyjny do urządzeń mobilnych stworzony przez firmę Apple. System ten jest oparty na systemie Mac OS. Pierwsze zastosowanie w telefonie komórkowym, miało miejsce w 2007 roku.
Microsoft Windows Mobile jest systemem operacyjnym przeznaczonym dla urządzeń przenośnych typu palmofon, oraz smartphonów. Zawiera oprogramowanie biurowe, oraz oferuje obsługę multimediów i Internetu. Dostepne są różne wersje systemu, w zależności od rozdzielczości obsługiwanych ekranów. Aplikacje pisane, specjalnie na ten system, nie działają na stacjonarnych komputerach PC.

Both comments and pings are currently closed.