Telefon komórkowy

Telefon komórkowy, potocznie zwany komórką, to urządzenie telekomunikacyjne działające w oparciu o sieć telefonii komórkowej. Umożliwia swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenie na obszarze złożonym z tak zwanych komórek.
Obecnie najczęściej telefony komórkowe, pracują w cyfrowym systemie łączności np. GSM, UMTS. Historia pierwszych telefonów komórkowych, sięga lat 40 i 50 ubiegłego stulecia. Pierwszy telefon, został skonstruowany w Szwecji i ważył bagatela 40 kg. Dopiero w 1973 roku do obrotu wprowadzono pierwszy telefon korkowy. Było to w Stanach Zjednoczonych. Urządzenie opatentowano, również w Stanach, w 1975 roku. Dopiero w 1992 roku wysłano z telefonu komórkowego, pierwszą wiadomość tekstową.
Telefony komórkowe do wykonywania swojego podstawowego zadania, jakim jest przeprowadzanie połączeń głosowych i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych, potocznie zwanych SMSami, potrzebują wykupienia u operatora sieci komórkowej subskrypcji na te usługi w postaci karty SIM. Do karty SIM przypisany jest nr telefonu użytkownika, oraz PIN, który stanowi osobisty numer identyfikacyjny, który stanowi zabezpieczenie karty SIM, przed niepowołanym użyciem. Typowy taki numer składa się z czterech cyfr. Operator sprzedając kartę SIM, ustala numer PIN, przypisując go do karty. Jednak użytkownik może go zmienić, tak, aby był dla niego łatwiejszy do zapamiętania. Trzykrotne złe wpisanie kodu PIN, blokuje dostęp do karty SIM i usług operatora. Aby odblokować dostęp do kart SIM i telefonu należy wpisać poprawnie kod odblokowujący PUK.

Both comments and pings are currently closed.